Проектът DTAM

Digital Transformation in Advanced Manufacturing: An Integral Training Curriculum for EU technicians to deploy and manage digital tools in Smart Manufacturing или DTAM, е тригодишен Секторен алианс на уменията за разработване и предоставяне на професионално образование и обучение, финансиран по Програма Еразъм+ на ЕС.

Проектът DTAM се изпълнява в отговор на постоянно нарастващата потребност от повишаване на квалификацията и преквалификацията на служителите и студентите с технически специалности от ЕС. Неговата цел е да подпомогне техните възможности за заетост на бързо развиващия се, и с интензивно повишаващи се изисквания относно уменията, пазар на труда, т.н. advanced manufacturing (AM). Проектът, също така, адресира, множество други потребности, които станаха особено очевидни предвид пандемията от КОВИД-19 и последствията от нея, сред които: (1) несъответствията в дигиталните и техническите умения при търсенето и предлагането на пазара на труда, (2) необходимостта от секторно-профилирани индустриални служители, (3) липсата на признати програми за професионално образование и обучение (ПОО), както и на практическо обучение чрез достъп до разработени IoT (отдалечени) лаборатории и практики на работното място и не на последно място (4) необходимостта от актуални програми за обучение на ниско или недостатъчно квалифицирани възрастни служители, които са застрашени от отпадане от пазара на труда, поради технологичния напредък.

Проектът DTAM ще предостави нови учебни програми за дигитална трансформация, целящи качествено обучение на технически кадри на средно и високо ниво, в областта на ключови технологии, необходими за модерното производство (AM).

Учебната програма ще допринесе за увеличаване на служителите с технически профил, които могат да разбират, инсталират, конфигурират, контролират, анализират, прехвърлят данни и поддържат цифрови системи в напреднала производствена среда, като по този начин ще отговори на критичното несъответствие в уменията в областта на Индустрия 4.0 на ЕС и ще подпомогне регионалните RiS3 на партньорите.

Основни дейности по Проекта:

  • DTAM обучителна методология и програма за обучение: Партньорите по проекта ще създадат Индекс на уменията за дигитална трансформация в областта на цифровата трансформация, методология за обучение и учебна програма за обучение, в т.ч. и специално ръководство за обучители;
  • на курс за обучение по Проект DTAM. В рамките на тази ключова проектна дейност ще бъдат разработени учебни материали, както и специална онлайн платформа за обучение, и инструмент за самооценка на дигитални и трансверсални умения. Потенциални теми за обучение са: дигитални умения, киберсигурност, трансверсални компетентности, облачни технологии, изкуствен интелект, машинно обучение и големи данни. Курсът за обучение ще бъде достъпен на 6 езика, в т.ч.: английски, испански, холандски, италиански, гръцки и български.
  • Изграждане на DTAM IoT Hub. Идеята, която стои зад тази дейност, се основава на необходимостта от съществуването на център за устойчиво сътрудничество на различните заинтересовани страни, включително студенти и учители, предприемачи и специалисти, разработващи продукти и услуги в сферата на IoT, клиенти от частни организации или публичната администрация, крайни потребители. Създаването на DTAM IoT хъб ще осигури достъп до учебното съдържание и материали, както на националните, така и на международните заинтересовани страни.
  • Пилотно тестване. Преди официалното представяне на курса за обучение по DTAM ще бъде проведен пилотен тест, с цел валидиране на методологията, учебната програма и съдържанието на обучението.

Координатор на проека DTAM е POLITEKNIKA IKASTEGIA TXORIERRI S.COOP (Испания), в партньорство с 10 организации от 5 държави от ЕС, като Университетът в Патра се гордее, че е част от тях.

Каним ви да вземете участие в Проект DTAM и да получавате информация за него като се абонирате за официалния бюлетин тук.

За допълнителна информация, свързана с Проект DTAM, моля да се обръщате към Dr. Maria Rigou и Dr. Vasileios Gkamas